PRÓBA U POLI NEGRI

 

(Sztuka muzyczna w 2 aktach )

 

To barwna opowieść o życiu wielkiej legendy kina, poprowadzona z wykorzystaniem nagranych przez Polę Negri w latach trzydziestych piosenek z tekstami polskimi Barbary Rybałtowskiej. (Akcja sztuki rozgrywa się w domu Poli w San Antonio. W trakcie próby recitalu z filmowymi przebojami do artystki dzwoni z prośbą o wywiad dziennikarz z Polski. Wywołuje to lawinę wspomnień - aktorka na nowo przeżywa historię swego życia.)

Pola Negri

Jej prawdziwe nazwisko to Apolonia Chalupiec. Urodzona w Polsce, w Lipnie w 1897 roku. Absolwentka Szkoły Baletowej i Aplikacyjnej Teatralnej, zadebiutowała w roli lalki w "Coppelii" . Występowała w teatrach warszawskich - "Małym" i "Rozmaitości". Zagrała wiele wiodących ról. W 1914 zadebiutowała w filmie. Współpracowała z jednym z czołowych teatrów na świecie, Deutsches Theater Maxa Reinhardta i słynną niemiecką wytwórnią filmową, "Ufa". W latach 20. porwał ją Hollywood, gdzie staje się czołową gwiazdą obok np. Glorii Swanson. Nagrywa piosenki, romanse cyganskie. Wystepuje w rewiach, wodewilach. Narzeczona Charlie Chaplina, potem Rudolfa Valentino. Hrabina Dabska i księżna Mdiwani. Nakręciła 40 filmów niemych i 20 dźwiękowych. Zmarła w San Antonio w Teksasie w 1987 roku.

Barbara Rybałtowska

Autorka tekstów, m. in. "Nie warto było", powieści: "Bez pożegnania", "Szkoła pod baobabem", "Kolo graniaste", "Kuszenie losu" , "Romans w Paryżu" i wielu przekładów, a także biografii "Barbara Brylska w najtrudniejszej roli", "Barbara Wrzesińska przed sądem", " Iga Cembrzyńska sama i w duecie", "Stefan Rachoń". Aktorka i piosenkarka.

Paweł Olszewski

Muzyk, pedagog, pianista i akordeonista. Akompaniator, wieloletni współpracownik, muzyk teatralny (teatr Syrena).

Anna Matysiak-Stadnicka

Reżyser. Absolwentka PWST (Reżyseria), najpierw asystentka Erwina Axera, potem realizatorka wielu spektakli w Teatrze Rozmaitości, teatrze Rampa. Siedmioletni kontrakt w Niemczech-Freiburg-/BR, w Saarbruken i innych. Reżyserowała m.in. "Listy miłosne" Gurneya z B. Wrzesinską i D. Olbrychskim. Reżyseria w teatrach: w Gdyni, Gorzowie Wlkp, Wrocławiu, Chorzowie i innych.

Kontakt: Barbara Jastrzębska 0603 19 82 43
Producent: AXIS MUNDI, Marta Szelichowska-Kiziniewicz
ul. Głowackiego 4, 05-510 Konstancin-Jeziorna
tel. 022 754 70 80; 0605 78 97 07;
wydawnictwo@axismundi.pl